01:37

Jak wybrać najlepszy Pinot Noir do swojej kolekcji

Istnieje nie tylko różnica w smaku między Pinot Noir z Nowego Świata i Pinot Noir ze Starego Świata. Różny jest także potencjał starzenia i wartość tych win. Wino Grand cru i premier cru z Burgundii to najcenniejszy i najbardziej wartościowy Pinot Noir na świecie. Możesz przechowywać te wina przez 15 do 20 lat lub dłużej, a wiele z nich jest wartych tysiące dolarów na rynku wtórnym. Dla porównania, Pinot Noir z Ahr w Niemczech i północnych Włoszech są mniej wartościowe i starsze (najlepsze wina starzeją się przez dziesięć lub więcej lat, ale większość z nich należy pić w młodym wieku).

Pinot Noir z Argentyny i Central Otago w Nowej Zelandii jest odważny i owocowy, dlatego najlepiej pije się za młodu.

W Nowym Świecie Oregon, Sonoma Valley i Napa Valley tworzą najbardziej kolekcjonerskie i godne wieku Pinot Noir. Wina te nie są tak cenne ani nie starsze niż te z Burgundii, ale nadal można znaleźć wina od najlepszych producentów, które będą pięknie dojrzewać przez 15 lub więcej lat. Pinot Noir z Argentyny i Central Otago w Nowej Zelandii są mniej popularne wśród kolekcjonerów, ponieważ są to wciąż stosunkowo nowe regiony winiarskie. Te wina są również odważniejsze i bardziej owocowe, więc piją najlepiej, gdy są młode.

Jeśli chcesz odsprzedać swoją kolekcję z zyskiem, skup się na najlepiej ocenianych winach z Burgundii, Oregonu i Kalifornii. Jeśli nie planujesz sprzedawać swojego wina, warto spróbować Pinot Noir również z Argentyny, Nowej Zelandii, Niemiec i północnych Włoch. Może to zająć trochę polowania, ale przy tak wielu stylach Pinot Noir do wyboru znajdziesz idealną butelkę, która sprawi, że Twoje serce zacznie śpiewać.Porównanie Pinot Noir z Nowego Świata vs. Pinot Noir ze Starego Świata

Powodem, dla którego Pinot Noir z Nowego Świata tak bardzo różni się od Pinot Noir ze Starego Świata, jest to, że ta odmiana winorośli jest niezwykle wybredna. Pochodzi z regionów winiarskich o niskich temperaturach i glebach bogatych w wapień i rozwija się w takich warunkach. Wapień znajdujący się w glebie skutecznie odprowadza nadmiar wody, gdy pogoda jest chłodna i mokra (często na obszarach, w których rodzimy rośnie Pinot Noir, takich jak Burgundia), zapobiegając nadmiernemu rozcieńczaniu owoców. Powstałe wino ma często wysoką kwasowość z powodu niskich temperatur, ale nadal ma skoncentrowany smak dzięki doskonałemu drenażowi gleby.

Większość producentów Pinot Noir z Nowego Świata używa drożdży hodowlanych, które produkują owocowe wina o czystszym smaku.

Jednak w regionach, które z natury nie są tak fajne jak Burgundia (jak Kalifornia czy Nowa Zelandia), Pinot Noir nabiera odważniejszej osobowości. Większa ekspozycja na światło słoneczne na obszarach o niewielkim deszczu powoduje, że Pinot Noir jest słodszy, bardziej okrągły i pełniejszy.

Mieszanki: W Starym Świecie Pinot Noir rzadko łączy się z czymkolwiek innym, ponieważ producenci chcą zachować czysty smak odmiany. W Nowym Świecie Pinot Noir jest od czasu do czasu mieszany z innymi winogronami, takimi jak Malbec lub Syrah, aby zrównoważyć kwaśne owoce i nadać winom większą koncentrację. Nie zawsze jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie - w Kalifornii producenci mogą powiedzieć, że wino to Pinot Noir, nawet jeśli zawiera tylko 75 procent tej odmiany w mieszance.

Kolor: Wina ze Starego Świata są generalnie jaśniejsze niż wina z Nowego Świata. Dzieje się tak, ponieważ wino jest naturalnie mniej skoncentrowane (chociaż jest wiele wyjątków, a Pinot Noir ciemnieje w miarę starzenia).

Dąb: Producenci ze Starego Świata są konserwatywni, jeśli chodzi o dojrzewanie dębów, a te wina spędzają średnio znacznie mniej czasu w dębowych beczkach niż wina z Nowego Świata. Wina z Nowego Świata są zwykle mocno dębowe, co nadaje winom dodatkowe smaki, takie jak wanilia i przyprawy do pieczenia.

Złożoność: Producenci ze Starego Świata używają głównie naturalnych lub dzikich drożdży, które nadają winom ziemistości i głębszej złożoności. Dla porównania, większość producentów Pinot Noir z Nowego Świata używa drożdży hodowlanych, które dają owocowe wina o czystszym smaku.Tanina i kwasowość: Wina ze Starego Świata mają mocniejsze taniny i mają bardziej cierpki smak, szczególnie w młodości. Wina z Nowego Świata wydają się być bardziej przystępne w ciągu pierwszych kilku lat od wydania, ponieważ taniny są bardziej miękkie, a kwasowość niższa.

Alkohol objętościowy (ABV): Old-World Pinot Noir ma generalnie dużo mniej alkoholu (około 12 do 13 procent ABV) niż New-World Pinot Noir (około 13 do 14 procent ABV - czasami nawet 15 procent).

Chociaż różnice wymienione powyżej są generalnie prawdziwe, nie ma absolutów, jeśli chodzi o New World Pinot Noir kontra Old-World Pinot Noir, ponieważ każdy terroir i producent jest inny. Po pierwsze, Nowy Świat obejmuje ogromne i zróżnicowane terytorium globalne, w tym:

Argentyna
Australia
Kalifornia
Chile
Nowa Zelandia
Oregon
Afryka Południowa
Waszyngton
I wszystkie inne regiony poza Europą

Podobnie, Stary Świat odnosi się do każdego regionu uprawy winorośli w Europie, szczególnie do Burgundii, Niemiec i północnych Włoch w przypadku Pinot Noir.Copyright © Opakowania i kosze prezentowe , Blogger